d

klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / MZ wydał komunikat dla ...

MZ wydał komunikat dla pracowników POZ i farmaceutów dotyczący leków 75+

2016-08-23
opublikowany w kategorii Bieżące

W komunikacie skierowanym do lekarzy i pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz farmaceutów minister zdrowia przedstawił zasady wystawiania i realizacji recept na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne dla pacjentów, którzy ukończyli 75 lat. Więcej..

Komentarz dr Joanny Szeląg - członka Zarządu Głównego KLRwP:

Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych punktów:

1. Nadal będą obowiązywały zasady ustawy refundacyjnej, a więc wskazania wynikające z ChPL lub wskazania refundacyjne. Przykładowo, nadal nie będziemy mogli wypisać bezpłatnie pacjentowi z FA nowych leków przeciwkrzepliwych, ponieważ migotanie przedsionków nie zawiera się we wskazaniach do refundacji. Stąd nadal musimy pamiętać o sprawdzeniu wskazań refundacyjnych i oznaczeniu odpłatności na recepcie

2. Pacjent będzie mógł otrzymać receptę "S" tylko u świadczeniodawcy, u którego złożył deklarację. Pacjent zgłaszający się na tzw. jednorazową wizytę, np. poza miejscem swojego zamieszkania, nie będzie mógł uzyskać tego typu recept.

3.Spośród czynnych zawodowo lekarzy, recepty "S"  będą mogli wystawić jedynie lekarze poz w rozumieniu ustawy (wymienieni w art. 55 ust. 2a ustawy o świadczeniach), czyli:

Art. 55 ust. 2a (...) "1) posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej lub 2) odbywający szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie medycyny rodzinnej, lub 3) posiadający specjalizację II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, lub 4) posiadający specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, lub 5) posiadający specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych, lub 6) posiadający specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii"

Stąd wypływa wniosek , że lekarze innych specjalności, lub w trakcie szkolenia specjalizacyjnego, nie będą mogli wystawić takiej recepty, nawet jeśli udzielają świadczeń u świadczeniodawcy, do którego jest zdeklarowany pacjent. Jeśli chodzi o rezydentów (i lekarzy w trakcie specjalizacji), to, zgodnie z informacją zawartą w komunikacie, jednie rezydenci medycyny rodzinnej będą mieli te uprawnienia.

4. Na receptach, oprócz litery S", trzeba będzie zaznaczyć wszystkie inne uprawnienia pacjenta oraz stopnie odpłatności za leki.

5. Z komunikatu dla AOS wynika, że lekarz, zlecający pacjentowi lek z listy "S", będzie musiał tą informację przekazać lekarzowi poz w formie pisemnej. Co oczywiście nie ogranicza naszych możliwości prowadzenia leczenia pacjenta zgodnie z wiedzą medyczną i EBM.

6. W związku z komunikatem skierowanym do specjalistów innych dziedzin, należy zauważyć, że lekarz w wyborze terapii, jaką stosuje u pacjenta, ma się kierować aktualną wiedzą medyczną i należytą starannością, zgodnie z zapisami Ustawy o Zawodzie Lekarza i Lekarza Dentysty i KEL. Posiłkuje się w tym standardami i EBM. Stąd ordynacja lekowa nie podlega kontroli ani ocenie urzędników NFZ. NFZ może skontrolować jedynie zgodność wystawionych recept z zapisami ustawy refundacyjnej.

 

 

2 komentarze

Joanna Szeląg 2016-08-25

Uprawnienia do wypisywania leków z kodem "S" będą mieli wszyscy lekarze poz, w rozumieniu ustawy o świadczeniach zdrowotnych, którzy pracują u danego świadczeniodawcy, u którego pacjent złożył deklarację wyboru. Stąd, jeśli ktoś jest lekarzem poz w rozumieniu ustawy, to może takie recepty wystawiać u każdego świadczeniodawcy, u którego pracuje jako lekarz poz. Oczywiście w każdym z tych miejsc wystawia recepty tylko pacjentom z aktywną deklaracją.

Piotr 2016-08-25

czy jako lekarz poz będę mógł wypisywać leki tylko w miejscu pracy z aktywną listą pacjentów , czy też u innych świadczeniodawców ( pracuję w kilku POZ etach)?

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.