d

klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / Centrum Zdrowia 75+

Centrum Zdrowia 75+

2019-09-15
opublikowany w kategorii Bieżące

W dniu 10 września br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się konferencja Narodowej Rady Rozwoju z osobistym udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, poświęcona problemom ochrony zdrowia osób w podeszłym wieku.

W trakcie konferencji obradującej pod tytułem „Zdążyć przed demograficznym tsunami” przedstawione zostały główne założenia wypracowanego przez NRR rozwiązania, określonego roboczym tytułem „Centrum Zdrowia 75+”.

Autorzy koncepcji potrzebę wprowadzenia szczególnych rozwiązań zmierzających do ochrony zdrowia osób w wieku podeszłym argumentowali przede wszystkim procesem gwałtownego starzenia się polskiego społeczeństwa (obecnie odsetek mieszkańców Polski po 75 roku życia wynosi 7,1, podczas gdy w roku 2030 wzrośnie do 11,3 a w 2040 do 14,4) oraz wynikającym wprost z  artykułu 68 Konstytucji obowiązkiem zapewnienia szczególnej ochrony zdrowia osobom w wieku podeszłym.

Według przedstawionego modelu Centra Zdrowia 75+ miałyby powstać we wszystkich powiatach i wspomagać struktury podstawowej opieki zdrowotnej, w tym głównie lekarzy rodzinnych, a także instytucje pomocy społecznej w procesie zapewnienia efektywnej opieki medycznej seniorom. Centra miałyby także ściśle współpracować z oddziałami geriatrycznymi, których liczba miałaby się znacząco zwiększyć. Centra realizowałyby zadania koordynacyjne, informacyjne, konsultacyjne i opiekuńcze. Ich działalność miałaby być finansowana wprost z budżetu państwa. Koncepcję przedstawili jej główni autorzy – prof. Ewa Marcinowska – Suchowierska i dr Marek Balicki, wspierani przez niezależnych ekspertów (prof. Tomasz Kostka, prof. Piotr. Szukalski).

Po przedstawieniu głównych założeń nowych rozwiązań odbyły się dwie debaty z udziałem zaproszonych ekspertów. W jednej z nich uczestniczył Wiceprezes ZG KLRwP prof. Adam Windak. W swoim wystąpieniu potwierdził palącą potrzebę wsparcia procesu opieki nad osobami w wieku podeszłym, którą niewątpliwie dostrzegają wszyscy lekarze rodzinni. Zwrócił uwagę na fakt, że większość pacjentów odwiedzających lekarzy rodzinnych to właśnie seniorzy, cierpiący na liczne schorzenia przewlekłe i ograniczenia, utrudniające im nie tylko codzienne funkcjonowanie, ale także dostęp do świadczeń systemu ochrony zdrowia. Prof. Windak zwrócił uwagę na trudności związane z implementacją proponowanego modelu, wynikające przede wszystkim z niedoborów kadrowych, zwłaszcza wśród lekarzy geriatrów i pielęgniarek geriatrycznych. Jednocześnie zadeklarował poparcie dla rozwiązań, które mogą jego zdaniem z jednej strony odciążyć lekarzy rodzinnych, a z drugiej usprawnić opiekę nad seniorami.

W konferencji uczestniczył też rzecznik prasowy KLRwP dr Michał Sutkowski.

 

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.