klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / Spotkanie w Narodowym ...

Spotkanie w Narodowym Instytucie Leków

2019-06-12
opublikowany w kategorii Bieżące

Koleżanki i Koledzy, 

Informuję że w dniu 28.05.2019 z rekomendacji Prezesa Tomasza Tomasika reprezentowałem KLRwP na spotkaniu poświęconym ochronie antybiotyków w Narodowym Instytucie Leków gdzie przedstawiłem prezentację na temat Antibiotics in primary care in Poland.

Było to dwustronne spotkanie polskich przedstawicieli Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków i odpowiednika we Francji.

W spotkaniu uczestniczyli m.n

Prof. Waleria Hryniewicz Narodowy Instytut Leków

Pani Profesor Celine Pulcini, Koordynatorka Francuskiego Narodowego 

Programu Walki z Antybiotykoopornością przy Ministrze Zdrowia Francji

Minister Zbigniew Król

 

Wg danych ESAC (załącznik) zajmującej się monitorowaniem spożycia antybiotyków w krajach UE/EEA spożycie antybiotyków w opiece pozaszpitalnej wzrosło w ostatnich latach w Polsce od 23.6 DDD/100 tys mieszkańców/dzień  w 2013 do 27 DDD w 2017 i obecnie zajmujemy piąte miejsce wśród krajów EU/EEA (im wyżej tym gorzej niestety). Oznacza to, że przeciętnie w Polsce codziennie 27 osób na 100 000 mieszkańców spożywa antybiotyk (średnia dla Europy to 21.8 DDD/100 000/rok. Polskę wyróżnia też wyższe niż średnie w Europie spożycie makrolidów i cefalosporyn kosztem preferowanych penicylin.  Sytuację wzrostu spożycia antybiotyków w latach 2013-2017 raczej niż zmniejszenia lub stabilizacji należy uznać za niekorzystną. Mamy dość dużą dynamikę wzrostu podczas gdy wiele krajów odnotowuje zmniejszenie spożycia, w tym kraje w których spożycie było niskie nadal je obniżają (m.in Holandia, Dania, Norwegia, Szwecja) Wydaje się więc, że skuteczność działań edukacyjnych w Polsce jest ograniczona.

Przedstawicielka Francji Profesor Celine Pulcini przedstawiła działania które są podejmowane we Francji w celu ograniczenia spożycia antybiotyków.

Są to oprócz działań edukacyjnych  m.in:

Łatwo dostępna strona internetowa ułatwiająca decyzje czy antybiotyk jest potrzebny i jaki jest zalecany w zależności od sytuacji klinicznej

Monitorowanie wypisywanych antybiotyków na poziomie indywidualnego lekarza lub praktyki i przekazywanie informacji zwrotnej do lekarzy na temat różnicy w stosunku do średniej krajowej/regionalnej

Dystrybucja nieodpłatnych szybkich testów   paciorkowcowych

Rozważanie dystrybucji nieodpłatnych szybkich testów CRP  po zebraniu dowodów na ich efektywność

Wprowadzenie przynajmniej niektórych z ww rozwiązań byłyby również pożądane w Polsce.  

Pozdrawiam

Sławomir Chlabicz

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.