d

klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / Elektronizacja zwolnień ...

Elektronizacja zwolnień lekarskich jako element strategii budowy e-państwa - konferencja

2019-02-20
opublikowany w kategorii Bieżące

W dniu 06 lutego 2019 roku, na zaproszenie prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS uczestniczyłem w konferencji “Elektronizacja zwolnień lekarskich jako element strategii budowy e-państwa”.
Konferencja odbyła się w Warszawie w siedzibie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W pierwszym bloku tematycznym prof. Gertruda Uścińska oraz wiceminister Marcin Zieleniecki z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podsumowali wdrożenie projektu e-zwolnień po dwóch miesiącach jego funkcjonowania.
Prelegenci podkreślili zgodnie, że wprowadzenie e-ZLA zakończyło się sukcesem nie tylko w wymiarze krajowym, ale również na tle podobnych rozwiązań w innych krajach.
W analizowanym okresie dokumenty te stanowiły ponad 99,6% wszystkich wystawionych zaświadczeń o niezdolności do pracy. Łączna ich liczba w tym okresie to ok. 5 mln.
W podobnym tonie w drugiej części konferencji wypowiadała się Magdalena Mazur-Wolak z Departamentu Obsługi Klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W przerwie części merytorycznej konferencji przyznano liczne nagrody dla osób oraz instytucji w sposób szczególny zaangażowanych w proces wdrażania e-ZLA.

O ostatniej części spotkania odbył się panel dyskusyjny “Kierunki rozwoju e-usług publicznych - strategia budowy e-państwa”, w którym wzięli udział: Karol Okoński (sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji), Wiktor Rynowiecki (dyrektor w CSIOZ), Mariusz Kubzdyl (dyrektor w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa RPiPS), Krzysztof Dyki (Pion Operacji i Eksploatacji Systemów ZUS), Tomasz Zieliński (wiceprezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców), Marcin Mika (dyrektor w ADP Polska).

W debacie analizowano kolejne etapy rozwoju usług publicznych w zakresie ochrony zdrowia. Z perspektywy lekarzy rodzinnych ważnymi rozwiązaniami, których wdrożenie zaplanowano w najbliższej przyszłości będą m.in. e-recepta, czy e-skierowanie.

 

W mojej ocenie konferencja miała bardzo jednostronny charakter. Wybrzmiały podczas niej przede wszystkim stanowiska pomysłodawców e-rozwiązań oraz osób i instytucji odpowiedzialnych za ich wdrożenie.
Zarówno podczas wystąpień, jak i debaty zabrakło wyraźnego stanowiska środowiska lekarskiego, które podczas wdrażania tego projektu sygnalizowało liczne, trwające do dnia dzisiejszego trudności oraz sprzeciwiało się bezkompromisowej formie w jego wprowadzaniu.
 

                                                                                                                                             Dominik Lewandowski
 

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.