d

klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / Zdrowa Polska 2030

Zdrowa Polska 2030

2018-06-04
opublikowany w kategorii Bieżące

W dniu 28 maja 2018 roku w Warszawie w Pałacu Ujazdowskim odbyło się forum dyskusyjne pod hasłem „Zdrowa Polska 2030”.

Jego inicjatorem był Bank Światowy, a udział w nim wzięło kilkudziesięciu ekspertów z zakresu ochrony zdrowia z kraju i zagranicy. Spotkanie prowadził jeden z czołowych ekonomistów zajmujących się problematyką ochrony zdrowia Dr Mukesh Chawla z Waszyngtonu. Bank Światowy reprezentowany był także przez Davida Wilsona, Enisa Barisa oraz Annę Kozieł. W dyskusji uczestniczyli Wiceminister Zdrowia dr Zbigniew Król, Wiceprzewodnicząca Rady NFZ dr Małgorzata Gałązka – Sobotka, Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dr Roman Topór – Mądry, a także liczni zaproszeni eksperci, w tym miedzy innymi Prof. Rafał NIżankowski, Prof. Tomasz Zdrojewski, Prof. Piotr Czauderna, dr Adam Kozierkiewicz czy dr Grzegorz Juszczyk. Środowisko lekarzy rodzinnych reprezentował Prof. Adam Windak.

Dyskutanci starali się zidentyfikować pożądane cechy systemu ochrony zdrowia, które w perspektywie najbliższych kilkunastu lat pozwolą żyć Polakom nie tylko dłużej, ale zdrowiej i szczęśliwiej. W wypowiedziach wielu mówców przewijała się szczególna rola jaką do odegrania ma i będzie miała podstawowa opieka zdrowotna. Wśród antycypowanych zjawisk, które niewątpliwie będą determinować kształt systemu ochrony zdrowia wymieniano starzenie się społeczeństwa, postęp w rozwoju technologii medycznych, rozwój informatyzacji i digitalizację, a także braki kadrowe dla zaspakajani rosnących oczekiwań i potrzeb zdrowotnych. Prof. Windak podkreślił, że lekarze rodzinni są dobrze przygotowani do czekających ich wyzwań, ale by móc im sprostać muszą nastąpić istotne zmiany w postrzeganiu i rozumieniu kwestii ochrony zdrowia.

W pierwszym rzędzie musi nastąpić zmiana paradygmatu myślenia o ochronie zdrowia z medycyny naprawczej na działania sprzyjające utrzymaniu zdrowia i zapobieganiu chorobom. Obywatele w większym stopniu muszą wziąć odpowiedzialność za własne zdrowie i wynikające z jego zaniedbania konsekwencje. Konieczna jest efektywna edukacja prozdrowotna od najmłodszych lat. System ochrony zdrowia musi być podporządkowany zasadzie subsydiarności, wspomagając obywateli w podtrzymaniu i ochronie zdrowia tylko wtedy, kiedy to rzeczywiście niezbędne. W tym kontekście wyzwanie stanowi też optymalne wykorzystanie kompetencji pielęgniarek, lekarzy i innych fachowych pracowników ochrony zdrowia. W podsumowaniu dyskusji przedstawiciel Banku Światowego dr Enis Baris powiedział, cytując Luciena Engelena, że przyszłość wielu systemów ochrony zdrowia charakteryzować będzie tzw. Perspektywa 4D, tzn. Delokalizacja, Digitalizacja, Demokratyzacja oraz Dollaryzacja, której najpewniej nie uda się uniknąć także i Polsce.

Organizatorzy zapowiedzieli, że dyskusja będzie kontynuowana.

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.