d

klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / Informacja ze spotkania w MZ w ...

Informacja ze spotkania w MZ w sprawie recept na leki 75+

2016-08-17
opublikowany w kategorii Bieżące

 

W piątek (12 sierpnia)  odbyło się spotkanie z Ministrem Zdrowia Konstantym Radziwłłem oraz odpowiedzialnym za projekt leków dla pacjentów 75+, V-ce Ministrem  Markiem Tombarkiewiczem,  w czasie którego zaprezentowane zostały lekarzom szczegóły realizacji projektu.

Od 1 września 2016 roku, pacjenci, którzy ukończyli 75 rok życia mają dodatkowe uprawnienie umożliwiające bezpłatne odebranie leku  w aptece znajdującego sie na recepcie i w wykazie leków z literą S. 

Dla pacjentów nie wszystkie leki będą bezpłatne. Na liście leków znajdują się różne produkty, a wśród nich także nowe leki oryginalne. Dodatkowe uprawnienia dotyczą wyłącznie leków znajdujących się w wykazie.

Wykaz leków, bezpłatnych dla tych pacjentów po 75rż został opublikowany na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia:  http://www.mz.gov.pl/wp-content/uploads/2016/08/zalacznik-d-75.pdf

Istotnym jest fakt, że uprawnienie "75+" jest uprawnieniem  DODATKOWYM, a więc na receptach powinny znaleźć się kody refundacyjne jak dla każdego pacjenta (wynikające z ustawy refundacyjnej) oraz dodatkowo litera S, oznaczająca pacjenta uprawnionego do bezpłatnego leku. Pacjent, który ukończył w danym dniu 75 rż nabywa uprawnień automatycznie od tego dnia.

Podkreślono, że ograniczenie możliwości wystawienia recept z literą S tylko dla lekarzy w POZ pozwoli na rzeczywistą koordynację procesu terapeutycznego u starszych pacjentów w zakresach najczęstszych chorób i ich współwystępowaniu.

Farmaceuta nie będzie miał możłiwości dopisania litery S na recepcie, pomimo stwierdzenia ukończenia 75 lat np. z numeru PESEL. Pacjent będzie musiał wrócić do lekarza po poprawienie recepty.

Ponadto zwrócono również uwagę, na to by lekarze w podstawowej opiece zdrowotnej  nie kierowali się w prcoesie terapeutycznym wyłącznie faktem ww uprawnień i nie zmieniali leków tylko z tego powodu.

W czasie dyskusji zwrócono ponadto uwagę na różne sytuacje, które mogą zdarzyć się w POZ. Przykładem mogą być pacjenci zgłaszający się jednorazowo do lekarza w podstawowej opiece zdrowotnej tylko po recepty. Brak dokumentacji medycznej, z której wynika konieczność przewlekłego stosowania konkretnego leku (znajdującego się lub nie znajdującego się na liście leków bezpłatnych) w takiej sytuacji może stanowić istotne ograniczenie w podejmowaniu decyzji przez lekarza o wystawieniu recepty.

Dlatego między innymi , tak istotna jest szeroka kampania informacyjna skierowana do pacjentów. Informacje dla pacjentów  wyjaśniające kwestie związane z leczeniem i ordynacją lekarską, dokumentowaniem ww postepowania w dokumentacji medycznej miałyby na celu zminimalizowanie możliwości wystapienia sytuacji konfliktowych w gabinetach lekarskich, czy też prób nacisku na lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na wystawianie recept z nienależnymi uprawnieniami.

Środowisko lekarzy rodzinnych zgłosiło gotowość do współpracy w przygotowaniu takiej kampanii informacyjnej.

W spotkaniu wzięli udział konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, przedstawiciele podmiotów leczniczych, środowiska lekarzy rodzinnych (KLRwP),  pielęgniarek  rodzinnych,  związków pracodawców: PZ i PPOZ.

 

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.